Z dachowej perspektywy Z dachowej perspektywy Z dachowej perspektywy Z dachowej perspektywy Z dachowej perspektywy

OCENA

(0 Głosów)

Z dachowej perspektywy

Dziś chcę was zabrać w kolejne magiczne miejsce hiszpańskiej stolicy – miejsce, gdzie można “zwiedzić” prawie cały Madryt pozostając jednak w jednym miejscu – to Azotea de Círculo de Bellas Artes.

Azotea czyli dach, a ten wyżej wspomniany należy do muzeum , czy raczej centrum kulturalnego.  To budynek znajdujący się w samym sercu Madrytu nieopodal domu Almodovara, przy calle Alcalá – chyba najdłuższej ulicy tego miasta. Jest to miejsce, gdzie cyklicznie odbywają się wystawy: malarstwa, rysunku, fotografii, sztuk graficznych wszelkiego rodzaju, często bardzo kontrowersyjne, niecodzienne…W tym samym budynku jest kino i teatr, gdzie wyświetla się i grywa się filmy oraz sztuki nie będące komercyjnymi produkcjami, miejsce dla adeptów sztuki we wszystkich jej formach.

Panuje tam niezwykła cisza, co pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy

Jednak główną atrakcją tego budynku jest jego ogromny dach, otwarty dla zwiedzającej publiczności. Zamknięty tylko na okres jesienno-zimowy, podczas ciepłych miesięcy jest doskonałym punktem widokowym na cały Madryt. Za niewielką opłatą można wjechać na jego szczyt, by móc podziwiać panoramę stolicy. Jest to piękny widok zwłaszcza w godzinach wieczornych, kiedy słońce ma mocno pomarańczowy kolor, nie pali już tak mocno, jak w ciągu dnia, a dzięki niemu budynki nabierają wyjątkowego kolorytu. Pomimo centralnego położenia panuje tam niezwykła cisza, co pozwala spojrzeć na świat z góry, z zupełnie innej perspektywy. Ciepła bryza w sierpniowe wieczory zachęca do tego, by spędzić tam wieczór, a nawet noc.

Bo po zamknięciu tarasu dla zwiedzających, często jest to przestrzeń zarezerwowana na kameralne koncerty czy przyjęcia, gdzie przy akompaniamencie muzyki można podziwiać zachodzące słońce lub  Madryt tętniący nocą. Ze względu na ciekawą konstrukcję, ozdobne schody, rzeźby będące częścią dachu – jest to częste miejsce modowych sesji fotograficznych.

Jak widać azotea została wybranką nie tylko turystów, ale i madrytczyków mających upodobanie do nietypowego wykorzystania dachów. Co tu się jednak dziwić – klimat, jak najbardziej na to pozwala, a w gorące letnie wieczory miło jest  usiąść ze znajomymi w knajpce na dachu, gdzie przy przyjemnie chłodzącej bryzie można orzeźwić się tinto de verano! :)

Obowiązkowy punkt dla wszystkich, którzy pragną podziwiać miasto z trochę innej perspektywy! Polecam gorąco! :)