Kamieniołom Gaudiego Kamieniołom Gaudiego Kamieniołom Gaudiego Kamieniołom Gaudiego Kamieniołom Gaudiego

OCENA

(0 Głosów)

Kamieniołom Gaudiego

Barcelona to miasto do którego uwielbiam wracać o każdej porze roku, bo za każdym razem zaskakuje mnie czymś nowym, odkrywa przede mną nowe oblicze i nieustannie zachwyca. Jedną z wielu rzeczy, które nadają temu miastu niepowtarzalny charakter jest jej architektura a zwłaszcza cuda architektoniczne Gaudiego.

Jest ich w stolicy Katalonii wiele, jednak jednym z najbardziej charakterystycznych i przez niektórych uznawanym za najpiękniejszy budynek jest Casa Mila zwana potocznie La Pedrera (tł. kamieniołom). Nazwa to mało wdzięczna, ale odnosi się do topornej kamiennej masy budynku zbudowanego z wapiennych bloków skalnych. Swoim kształtem przypominająca falujące morze fasada jest zdobiona licznymi metalowymi elementami, które nadają lekkości.

Swoim kształtem przypominająca falujące morze…

Mówi się, że dom ten nie ma praktycznie kątów prostych, co widać również wewnątrz budynku – w korytarzach, schodach, patiach, pokojach, gdzie przeważają faliste miękkie kształty sprawiające, iż odwiedzający czują się jak w jakiejś bajkowej krainie. Bajkowe są również kolory sufitów, inne w każdym pomieszczeniu.

Na specjalną uwagę zasługuje również dach budynku, na który można się dostać i podziwiać panoramę dzielnic Barcelony. Malownicze kominy w kształcie dymów mi osobiście bardziej przypominające maski, twarze wojowników zachęcają do bujania w chmurach. Zawsze zastanawiałam się, czy osoby, które niegdyś tam mieszkały przesiadywały podczas letnich wieczorów na tym dachu i tocząc rozmowy obserwowały życie miasta z góry. Ja z pewnością bym to robiła ;-)

Jeżeli będziecie mieli okazję być w Barcelonie na dłuższą chwilę, zachęcam Was do odwiedzenia tego wyjątkowego muzeum, które niegdyś było budynkiem mieszkalnym należącym do najbardziej pożądanych lokalizacji w mieście.Polecam gorąco!