Muzeum dla każdego Muzeum dla każdego Muzeum dla każdego

OCENA

(0 Głosów)

Muzeum dla każdego

Lubicie sztukę? Jaki styl odpowiada Wam najbardziej? Gdybyście mogli wybrać pośród wszystkich muzeów, do jakich najczęściej byście chodzili? Mieszkając w większym mieście na pewno macie ich kilka do wyboru. Jeśli nie są to muzea w sensu stricte znaczeniu, to na pewno są to przynajmniej sale wystaw, galerie lub inne przestrzenie, gdzie obejrzeć można malarstwo, fotografię, rzeźbę…

Madryt, w którym mieszkałam, jest pod tym względem miastem o bardzo bogatej ofercie “muzealnej”. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, nawet Ci, których nie stać na bilet, bo większość wystaw można obejrzeć gratis, czasami trzeba tylko wiedzieć, kiedy się wybrać ;-) Oprócz niezliczonej ilości sal z różnego typu ekspozycjami, jak Circulo de Bellas Artes, Casa Encendida, Teatro Fernan Gomez itd. itd. są w stolicy trzy główne muzea, które warto odwiedzić.

Większość wystaw można obejrzeć gratis, czasami trzeba tylko wiedzieć, kiedy się wybrać ;-)

Pierwsze z nich do Museo Nacional del Prado znajdujące się niedaleko Plaza de Cibeles, na ulicy Paseo del Prado. Chyba najbardziej znane zarówno w Hiszpanii jak i poza jej granicami. Porównać je można do paryskiego Louvru, w skład jego stałej kolekcji wchodzą dzieła takich mistrzów malarstwa jak Goya, Velazquez, Rembrandt czy El Greco. Będziecie tam mogli podziwiać malarstwo hiszpańskie, włoskie, flamandzkie, francuskie, niemieckie, holenderskie czy brytyjskie. Oprócz tego okresowo pojawiają się gościnnie wyjątkowe dzieła z innych stron świata, lub ciekawe nieujawnione dotąd zbiory. Najpiękniejszą wystawą tymczasową, jaką udało mi się tam zobaczyć była zdecydowanie kolekcja Joaquina Sorolli, którego obrazy urzekły mnie grą świateł i pięknym kolorytem.

Tuż obok tego jednego z najbogatszych i najważniejszych muzeów na świecie znajduje się chyba moje ulubione z madryckich muzeów – Museo Thyssen-Bornemisza. Ulubione dlatego, iż przeważają w nim dzieła francuskich impresjonistów, których uwielbiam, a oprócz tego dzieła Van Gogha, Tycjana czy Francisco de Goya. Mniejsze i bardziej przytulne, ze sklepikiem muzealnym, w którym można kupić piękne plakaty z ulubionymi reprodukcjami, czy parasole z najbardziej znanymi obrazami impresjonistów. Uwielbiałam tam zachodzić, chyba z czystego umiłowania do ładnych rzeczy.

I coś dla amatorów sztuki współczesnej – Museo Nacional de Reina Sofia. Ciekawy budynek na przeciwko głównej stacji kolejowej Atocha, z charakterystycznymi przeszklonymi windami na zewnątrz budynku, z których można podziwiać piękną panoramę Madrytu. Ja za sztuką współczesną nie przepadam, ale dla tych lubiących obrazy pokroju Salvadora Dali na pewno znajdzie się coś ciekawego oprócz obrazów samego mistrza abstrakcji. Oczywiście największym skarbem muzeum jest ogromny obraz Pablo Picasso “Guernica” oraz zbiór szkiców, które pozwalają zobaczyć cały proces powstawania tego malowidła.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat powyższych miejsc, lub chcecie poznać inne miejsca, gdzie można obejrzeć coś ciekawego- piszcie! Chętnie podpowiem, gdzie warto się wybrać :) Jedno jest pewne – na pewno nie będziecie się nudzić!

Jeżeli będziecie w Madrycie w okolicach 18 maja, kiedy to świętuje się Międzynarodowy Dzień Muzeów prawdopodobnie załapiecie się na Noc Muzeów, a wtedy można zwiedzać i podziwiać do woli- gratis! :)